Nordic Telecom má velké ambice. Chce se stát 4. operátorem a přetáhnout lidi od Wi-Fi providerů

14.11.2018

O pozici čtvrtého operátora by se ráda ucházela společnost Nordic Telecom. Tak už fakticky čtvrtým operátorem byla. V minulosti převzala CDMA síť U:fon v pásmu 410 MHz, kterou v současnosti migruje na LTE. Loni navíc přeplatila T-Mobile a získala frekvenční příděl v pásmu 3,7 GHz, na kterém chce ještě letos na podzim spustit komerční vysílání LTE.

Šéf Nordic Telecom Libor Dočkálek na Digimedia prozradil, že jejich cílem je nabídnout pevné vysokorychlostní pro domácnosti a vzít pod svá křídla ty, kteří dnes využívají metropolitní Wi-Fi sítě (těch je asi milion). Jejich LTE v exkluzivním pásmu nabídne o řád vyšší rychlost, spolehlivost a kromě internetu chce Nordic Telecom nabízet i internetovou televizi.

Nordic by se rád zapojil i do aukce v pásmu 700 MHz, která odstartuje již příští rok. Podle Dočkálka ale rozhodne to, jaké ČTÚ nastaví podmínky. Aby pásmo 700MHz, se kterým může vzniknout nová síť s perfektním celorepublikovým pokrytím LTE/5G sítí mohla vzniknout, bude třeba:

  • Vyhradit část draženého pásma pro nováčka. Pro O2, T-Mobile i Vodafone je totiž jakákoliv výsledná aukční cena přijatelná, pokud to bude znamenat, že jim nevyroste nová konkurence.
  • V podmínkách se musí myslet na národní roaming, tedy aby někdo ze stávajících operátorů poskytl svou síť (2G a LTE) pro nováčka, protože ten by jinak nemohl nabízet klasické volání a SMS přes GSM.
  • Roaming navíc musí být za nediskriminační velkoobchodní cenu, aby nováček mohl zreplikovat tarify, které nabízí stávající operátor. A roaming musí nabízet na dostatečně dlouhou dobu.

»zpět do archivu novinek