Jak zlepšit signál LTE/5G internetu

Pro zlepšení signálu mobilního internetu LTE /5G pro fixní připojení , slouží externí antény Lte/5G s podporou Mimo. Je důležité mít modem/router se vstupy pro externí mimo Lte/5G anténu . Většina modemů má vstupy 2x SMA někdy 2xTS9 nebo 2xcrc9.  Pro kvalitní nastavení a porovnání signálu je ideální aplikace která v modemu dokáže nastavit  přímo frekvenci lte (band lock) nebo dokonce spojení více pásem lte (4G+). To dokáže zatím jen Huawei konkrétně Huawei B535-333 s aplikací huaCtrlPRO . Bez této aplikace se snad ani nemá smysl pouštět do nastavení příjmu 1800 Mhz. Modem si vždy totiž načte silnější dostupnější signál 800 MHz. Aplikace zároveň měří nejen sílu kvalitu signálu ale i rychlost internetu

 

 Tak vypadá nastavení aplikace huaCtrlPRO v modemu Huawei B535 -333 a hodnoty signálu i rychlosti internetu s interní anténou (modem u okna). Na bližší BTS O2 800 Mhz bez antény , běžná rychlost 14 Mbps , BTS 1800 Mhz bez signálu.

Všechny čtyři porovnávané antény  , ISKRA P-58 Mimo , YAGI zářič na paraboluYAGI Mimo anténa 14 hv, Poynting Xpol 2-5G jsou směrové a širokopásmové antény s podporou Mimo . Vybrané antény patří mezi to nejlepší na trhu. Ostatní menší a všesměrové antény se těmto anténám nemohou vyrovnat. Viz naše dřívější porovnání  antén zde . I u antén platí , že větší velikost se dá jen těžko něčím nahradit.  Porovnávalo se převážně na 1800MHz (O2 sim datamánie ) kde je signál s mnohem menším dosahem od vysílače . Lokalita bez pokrytí 1800 MHZ (bílé místo) podle map čtú. V případě obsazené lokality 800 Mhz je dostupnost 1800MHz vítaná pomoc (to zatím nebyl problém v testované lokalitě) .  V  přímém porovnání jsou na tom o něco lépe větší antény  ,parabola 80 cm + zářič a ISKRA P-58 Mimo , i když je s nimi více práce s nastavováním .  Rychlosti internetu jsou pouze informativní hodně záleží na momentálním zatížení BTS .  Rozdíly mezi anténami nejsou velké a opravdu se projeví až přesném nastavení pomocí aplikace huaCtrlPRO . 

Pro maximální kvalitu je důležité aby všechny hodnoty v -db byli co nejnižší a také aby byli vyrovnané . 

Antény ISKRA P-58 Mimo  (cena 2190,-) Jsou sice největší a zaberou tedy nejvíce místa na stožáru jsou také více směrové . Přesným nasměrováním je ale možné dosáhnout nejlepších hodnot s testovaných antén jak na 800 MHz tak 1800 MHz  . Maximální signál na 800 MHz a minimálně obsazená BTS . To je ideální stav který se projeví i na rychlosti internetu i když antény byli schopné dosáhnout LTE+ = spojení obou pásem ,  rychlost ale nebyla vyšší . Modem asi stále nedokáže správně spojit obě pásma. Při kvalitnějším signálu 1800 MHz to ale dokázal a rychlost byla výrazně vyšší .

                                                                         

YAGI zářič na parabolu + parabola 80 cm .(cena 2690,-) S parabolou je také náročnější nastavování . Parabola samozřejmě nesměruje nahoru v úhlu 40° ale osvědčilo se ji nastavit tak 10° dolů . Testováno s kabelem 10m , je možné zvolit delší kabel N(m) - SMA  5-15m . Ideální anténa pro 1800 Mhz , protože zářič má dva segmenty (Mimo) pro 1800 Mhz . Možná že se na signálu a rychlosti projevilo že anténa má jen jeden segment na 800-900Mhz . 

 Mimo anténa YAGI 14 hv . (cena 2190,-)  Novinka na Českém trhu v kompletu s 10m kabelem . Větší panelová anténa také s výhodou výměny kabelu N (m) -SMA (m) 5-15 m. Anténa musí být šipkou nahoru (text na anténě správně) . Obráceně by nedosáhla dobrých parametrů . Je větší než Poynting Xpol 2-5G a dosáhla tak lepších hodnot na 800 Mhz .  Na 1800 Mhz nemá větší zisk než Xpol2-5G .  Výhodou antény je nejen její stále ještě kompaktní velikost ale také příznivější cena .

Poynting Xpol2-5G  (cena 3990,-) Je nejlépe provedená a nejmenší anténa v testu . Její výhoda je v menší směrovosti oproti ostatním anténám a také v podpoře pásem 700-3800 MHz . Signál zachytí i když není přesně nasměrována . Proto je u laiků nejvíc oblíbená . Největší zisk stejně dosáhne až při přesnějším směrování .  Na 800 Mhz má menší zisk než Polská Yagi 14HV ale na vyšších pásmech (1800-3800 MHz ) dosáhne největší zisk ze všech panelových antén .Má jen na pevno přidělaný kabel s délkou 5m , ale za to má dokonalé kryty na SMA koncovky které velmi usnadní našroubování  do modemu. Celkové kvalitní provedení včetně nerez držáků je ale vykoupené vyšší cenou.